Kumovi iz Srbije najveći proizvođači drvenih olovaka u Evropi

Nekada studenti, a danas najveći serijski proizvođači hemijskih olovaka od drveta u Evropi, Nikola i Nemanja počeli su sa prodajom olovaka u kladionici, a danas planiraju izvoz na Aljasku.

Nikola Mirković i Nemanja Marković (28) su kumovi, koji su postali proizvođači drvenih olovaka, proizvoda koji je stigao čak do Aljaske.

“Došao sam te 2015. godine na Božić, uoči porodične slave kući u Gornji Milanovac i kao mnogo puta do sad Nikola i ja smo do kasno u noć diskutovali o raznim stvarima. Ovaj put smo razmišljali šta bismo to mi mogli da napravimo brzo, neki suvenir i da ga nekako sklepamo do Guče i tamo prodajemo. Hteli smo da zaradimo neki dinar za letovanje”, priča Nemanja (28) koji završava studije na Policijskoj akademiji.

Proizvod koji svima treba

Pošto im je za razradu ideje nedostajala olovka, upravo su shvatili da je to najbolji proizvod koji svima treba – hemijska olovka od drveta. 

“Tada sam shvatio da sam bolji domaćin i od čuvenog Ivka u Ivkovoj slavi, jer on je svoje goste za slavu gostio tri dana, a moj drug Nikola je kod mene ostao osam meseci nakon toga. Zajedno smo počeli da se bavimo stolarijom, da tražimo mašinu, da tražimo drvo i sve stvari koje su nam bile neophodne”, dodaje Marković. Kako kaže, Nikola nije morao da ide na predavanja u Čačak na Tehnički fakultet, pa se bukvalno uselio kod njega da bi sve što rade bilo uspešnije.

Shvatali su ih neozbiljno, dok nisu otišli u kladionicu

Zbog mladih godina, ovi moci su često nailazili na probleme, jer su ih potencijalni saradnici shvatali neozbiljno. Takođe, govorili su im da se ne upuštaju u posao. Oni su bili uporni. Došli su do prve priručne mašine, a sami su uložili novac. Da bi ga zaradili, Nemanja je vikendima radio u lokalnom kafiću, a Nikola noćne smene kao čuvar u jednoj firmii. Potom su odlučili da odu u jednu kladionicu u Čačku i da probaju tamo da ponude svoje drvene olovke.

“Nismo ni iz grada izašli kad nas je gazda pozvao i rekao: ‘Ovo je nešto nesvakidašnje, od danas sarađujemo’. Mi smo mu oobjasnili naše proizvodne kapacitete, dogovor je pao da mu za početak snabdevamo jedan grad, tačnije da napravimo 2.000 olovaka ,a on je želeo za celu Srbiju to da pravimo”, otkriva Nemanja i dodaje da je u tom trenutku krenula panika, jer oni nisu ni imali prostor u kojem rade, pa su od njegove dnevne sobe napravili radionicu.

Od 10 olovaka na sat, do 10 olovaka u minuti

Mašina je u tom trenutku mogla da napravi 10 olovaka za sat, pa su radili po ceo dan.  U tome su im se pridružili prijatelji, koji su im pomagali u šmirglanju i pripremanju svega što je neophodno. Tako je nastala i fotografija, koja je dospela do Amerike, kada je ejdan od prijatelja otišao na razmenu studenata. To je bio presudan trenutak za njihov mali biznis.

“Nedugo potom, pozove nas taj drug i kaže da je olovke pokazao jednom drugu, Srbinu koji živi na Aljasci, koji je rekao da želi da uloži u naš rad. Ne znam ni kako to da nazovem nego dar sa neba”, kaže Nikola koji dodaje da im je on obezbedio mašinu koja umesto onih deset olovaka u satu, sada pravi deset olovaka u minuti.

Uskoro i izvoz na Aljasku

Od tada je njihova proizvodnja doživela potpuni procvat. Sada imaju firmu “Biopen” koja pravi olovke za sve moguće namene: kladionice u celoj Srbiji, kancelarije, vinarije, pekare, farmaceutske kompanije, a sada bi trebalo da otpočnu svoj izvoz na Aljasku.

“Najzanimljivije nam je bilo kad su nam se oko Nove godine javljale devojke koje rade nokte , pa su tražile da im za njihove salone pravimo po 100 olovaka da daju klijentima. Pošto mi imamo lasere kojima bilo šta možemo da urežemo u olovku one su tražile da im nacrtamo lakove, četkice, šljokice”,  kaže Nemanja.

Njihove olovke su zbog serijske proizvodnje urađene od bukovog drveta, potpuno su biorazgradive, a oni su postali najveći serijski proizvođači hemijskih olovaka od drveta u Evropi. Zadovoljni su zaradom, ali kažu d aima i dosta ulaganja, jer jedna olovka zahteva čak 17 koraka od drveta do svog konačnog oblika.

Izvor: Klik do posla

Foto: Biopen

Prijava na newsletter

Pročitajte još: